Ako sa učiť jazyk

05.11.2017

Tak ako všetko aj iné, aj učenie jazykov sa dá naučiť a stále sa v tom dá zlepšovať. Pri jazykoch je to na rozdiel od iných činností o to ťažšie, že si musíme pamätať veľké množstvo nových vedomostí a hlavne nových slovíčok. Ale nesmiete mať z toho strach, že sa chcete učiť nový jazyk. Náš mozog je skvelý orgán v tom, že sa neustále prispôsobí novým výzvam a navyše už predsa ako malé deti sme sa jeden úplne neznámy jazyk - reč naučili. Takže teraz si už len zopakujete niečo, čo ste sa už raz učili. Musíme si uvedomiť, že všetko, čo je okolo nás na nás pôsobí. 

Prostredie

Samozrejme je veľmi dôležité prostredie a aj osoba, s ktorou sa učíte, lebo podľa toho sa na ten jazyk budete tešiť alebo ho budete neznášať. Nám pôjde hlavne o to, aby ste sa s nami chceli učiť jazyk a navyše  mali z toho radosť. Práve preto vám ponúkame prvú lekciu zdarma, aby ste si overili, či vám výučba s nami bude vyhovovať. Ak sa rozhodnete pre cestu samouka, tak samozrejme sa to dá zvládnuť, ale na druhej strane nesmiete zabúdať nato, že pri učení jazyka je potrebná neustála cudzojazyčná konverzácia.

Je potrebné, aby ste mali ten jazyk okolo seba a naozaj je najlepšie, keď ten jazyk máte čo najviac pri sebe. Dokonca, ja keď som sa učila nemčinu, všetky nové slovíčka som si písala na papieriky a tie  som si lepila po stenách, dverách a všade, kde sa dalo, aby som bola neustále v kontakte s tým jazykom a jeho slovnou zásobou. Musíte si spraviť vlastný jazykový svet a jazykové prostredie. Treba si uvedomiť to, že keď sa učíme nový jazyk, tak s ním sa začíname učiť aj novú kultúru a s ňou súvisiace tradície a zvyky danej krajiny. Budete si musieť uvedomiť, že v každej krajine premýšľajú inakšie a používajú nato iné frázy. Preto aj pri učení alebo prekladaní by ste nemali prekladať od slovo do slova, ale mali by ste sa snažiť zachytiť hlavný zmysel či myšlienku a nie zameriavať sa na slovíčka.

Ďalšou dôležitou radou je to, že učenie vás musí baviť a nie, že to bude pre vás niečo ako záťaž, lebo vtedy vám to pôjde oveľa ťažšie. Pokým sa na to budete tešiť, tak vám to pôjde rýchlejšie. Ak máte oblasti, ktoré vás bavia, snažte sa o nich nájsť informácie v cudzom jazyku. Veľmi výhodné je, ak radi čítate knižky, tak si rovno zoberte nejakú cudzojazyčnú literatúru. Pozor je možné, že na začiatku vám to nepôjde tak ľahko, ako by ste chceli, ale jednoznačne by Vám mohlo pomôcť už len to, že si budete vyhľadávať slovíčka, ktorým nebudete rozumieť. ( Táto metóda ale nie je pre úplných začiatočníkov, jedine ak si nájdu nejakú jednoduchú cudzojazyčnú literatúru. )

Je dobré si určiť dôvody a ciele a hlavne plán učenia

Na začiatok si zapíšte si dôvody, pre ktoré sa chcete daný jazyk naučiť a aké máte k tomu ciele. Chcete sa naučiť konverzovať alebo si chcete spraviť certifikát v danom jazyku ? Alebo je to kvôli práci ? Alebo len preto, že sa chcete dorozumieť s kamarátmi alebo potrebujete jazyk na cestách? Vďaka tomu budete vedieť, načo sa máte zamerať a zároveň aj my budeme vedieť na čom by sme mali spolu popracovať. Ak to chcete kvôli cestovaniu, tak sa zameriame na konverzácie a posluch, aby ste nemali strach z jazyka. Ak to chcete kvôli tomu, aby ste si spravili certifikát alebo nato, aby ste sa zlepšili v škole, tak sa treba zamerať na gramatiku. Ale nech je už váš dôvod hocijaký, radi vám s tým pomôžeme.

Stanovte si reálny cieľ a plán, kedy sa budete učiť a dokedy sa tie veci potrebujete naučiť. Napríklad aj to, ako často chcete mať do týždňa hodiny jazyka. Napríklad môže byť zaujímavé aj to, keď si presne stanovíte, koľko by ste sa chceli reálne naučiť. Ja osobne by som odporúčala, že ak sa chcete naučiť jazyk a naozaj sa v ňom zlepšiť, tak by ste mali absolvovať minimálne dve hodiny do týždňa s lektorom a ešte lepšie by bolo, keby že sa každý deň minimálne 10-15 min venujete aspoň slovíčkam. Ak by ste sa každý deň naučili aspoň 5 slovíčok, tak by ste mali v priebehu mesiaca vedieť 150 nových slovíčok. To, čo robíme každý deň sa stane akýmsi naším návykom a tým pádom sa to bude aj pre vás ľahšie učiť. Treba ešte pripomenúť, že ak sa jazyku nevenujete 4 dni vôbec, piaty deň si musíte zase zopakovať to, čo ste sa začali učiť predtým! Lebo to naozaj veľmi rýchlo zabudnete a viacej času zabijete opakovaním. (je to individuálne, ale platí to vo všeobecnosti).

Učenie slovíčok

Pri učení slovíčok by ste sa mali naozaj sústrediť aj na to, že sa nám ľahšie budú učiť slovíčka, ktoré budú navzájom príbuzné z jednej témy a zároveň, keď sa ich budete učiť , tak bude dobre, keď si to budete spájať s vetami. Poviete si slovíčko a k nemu si poviete vhodnú vetu. Tak sa vám to bude lepšie pamätať, lebo si to slovíčko budete fixovať v súvislostiach. Veľmi dobrá je tiež taktika, keď si slovíčka vravíte nahlas a počujete vašu výslovnosť. Nás dokonca v Nemecku na hodine, kde sme sa učili výslovnosť, nám kázali, že sa máme nahrávať a porovnať ako znie originál a ako sme to povedali my (existuje veľa webových stránok, ktoré vám presne vyslovia slovíčka ).

Pre lepšie učenie slovíčok by vám mohlo pomôcť ešte aj to, keď si tie slovíčka vizualizujete. To je tak, že si kľudne môžete kresliť jeho význam miesto prekladu a budete si to lepšie pamätať. Alebo si urobte mapu mysle, ak máte vizuálnu pamäť. Je dobré, keď sa musíte naučiť slovíčka k nejakej téme, tak si napíšete jedno hlavné slovíčko alebo tému a od nej sa vám budú rozvíjať všetky ostatné slovíčka , ktoré spolu súvisia.

Niekedy pri učení slovíčok je dobré aj to, ak si vytvoríte papierové kartičky so slovíčkami, ktoré sa učíte. A to tak, že na jednu stranu kartičky si napíšete slovíčko po slovensky a na druhú stranu daný preklad v cudzom jazyku ( ešte účinnejšie je, keď si k tomu napíšete ešte aj vety ). Takéto kartičky sa dajú tiež kúpiť v obchodoch, ale väčšinou sú veľmi drahé. Preto si to môžete radšej spraviť sami vlastné a budete sa slovíčka učiť, už len pri tom, ako si budete kartičky vytvárať.

Učíme sa veci RAD RADOM.

Učenie jazyka musí mať systém. Zvládnete ho jedine tak, že sa ho učíte postupne a nie, že budete chcieť vedieť všetko naraz. V jazyku musí byť naozaj zvolený určitý systém a logická postupnosť. Musíme sa naučiť pokračovať v úkonoch pri výučbe jazyka postupne a niektoré veci nemôžeme predbiehať. Nie je dobré, ak nastane moment, keď sa zrazu začnete učiť niečo nové a vy ste ešte nepochopili to predchádzajúce učivo, ktoré vo väčšine prípadoch na seba nadväzuje. Napríklad nie, že sa začnete učiť minulý čas, keď ešte stále neviete ako sa používa prítomný ( napríklad v nemčine pokiaľ neviete stále skloňovať slovesá podľa osôb v prítomnom čase,tak zbytočne pôjdete na minulý čas, ktorý je ešte ťažší).

NEBOJTE SA ROZPRÁVAŤ

Keď som sa učila jazyk doma na Slovensku v škole alebo v jazykovke, tak som stále mala strach komunikovať, lebo moja učiteľka ma stále za všetko vadila a skákala mi do reči. Keď som povedala vetu alebo slovo zle, opravovala ma a neustále vo mne vytvárala pocit, že je to celé z mojej strany zle a tak som mala zrazu strach konverzovať. Potom som prišla do zahraničia, najprv do Anglicka a neskôr Nemecka a Írska, mala som zo začiatku strach komunikovať pri úplne bežných situáciách. Strach zo mňa opadol až vtedy, keď som sa dostala na študijný pobyt do Nemecka, kde nám hneď na úvodnom stretnutí zahraničných  študentov z univerzity povedali, že sa ich musíme stále pýtať, keď niečomu nerozumieme alebo nevieme. A hlavne nech nemáme strach, či robíme chyby. Lebo žiaden rozumný človek sa nebude smiať na našich jazykových schopnostiach, nakoľko vedia, že sme zo zahraničia a sú vôbec radi, že sa snažíme komunikovať v ich jazyku. Musíte sa naučiť aj vy v hlave vypnúť ten hlas, ktorý vás bude brzdiť a bude vám vravieť že to, čo poviete, bude zle a že to bude zase len trapas. Povedzte si stop a nemajte strach!

Musíte sa snažiť hovoriť, čo najviac aj keď to bude na začiatku ťažké. S každou ďalšou a ďalšou konverzáciu sa budete zlepšovať a naberať istotu pri komunikácii a naučíte sa nemať z toho strach.

Počúvať, počúvať a počúvať

Je veľmi dobré, keď sa pri učení snažíte zapájať všetky zmysly. Musíte sa naučiť počúvať jazyk každý deň okolo seba. Veľmi dobrá cesta je tá, keď si popri hocijakej práci zapnete cudzojazyčné rádio, televíziu alebo ak máte viac času, tak dokonca je veľmi účinné si pozrieť aj cudzojazyčný film. Dokonca aj keď počúvate pesničky v cudzom jazyku na youtubea dáte si to s" titulkami" (lyrics ) tak by ste si slovíčka mohli lepšie pamätať a aspoň budete vedieť o čom sa v tej vašej obľúbenej pesničke spieva. To isté platí aj na filmy. Je skvelé, ak sa chcete naučiť hovorový jazyk (slang). Pozerajte televíziu, filmy a seriály. V dnešnej dobe je jednoduché isť na internet a nájsť hocijaké televízne stanice, ktoré vám pomôžu sa zlepšiť.

Píšte a čmárajte v cudzom jazyku

Ak máte diár alebo hocijaký zápisník, tak sa snažte písať si v ňom v cudzom jazyku, určite vám to pomôže. Alebo si píšte vaše myšlienky a nápady na papier v cudzom jazyku, ak sa potrebujetenaučiť písať. Minimálne je to nutné v rámci získania certifikátu. Takže vtedy jednoznačne musíte skúšať trénovať písať, čo najviac na rôzne témy. Veľmi nápomocné je aj to, keď si nájdete niekoho, s kým si budete písať v cudzom jazyku. Či to už bude "native speaker" rodený hovorca alebo len niekto, kto sa tiež učí daný jazyk a chce komunikovať, jednoznačne vám to pri dosiahnutí vášho cieľa naučiť sa jazyk, pomôže.

Pri novom jazyku musíte mať trpezlivosť .Určite sa vami zvolený cudzí jazyk naučíte, len si nemôžete myslieť, že to bude zo dňa na deň. Musíte isť krôčik po krôčiku. Musíte hlavne chcieť, a potom si určite nájdete cestu. Verte si, že je to možné a ono sa to určite možným aj stane. :)

© 2017 Jazykovo. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky