Ako si jednoducho a rýchlo pamätať čokoľvek

08.05.2018

Väčšina z nás sa už určite stretla s ťažko zapamätateľnými poučkami v škole. Najhoršia časť pri učení, a to nielen jazykov je to, že väčšinou máme pred sebou veľmi veľké množstvo informácií, poučiek, pravidiel a samozrejme aj slovíčok, ktoré si musíme zapamätať. Väčšina z nás z toho jednoducho dostane strach a skôr ako sa začne učiť, to aj kvôli tomu množstvu vzdá.

Ale nie je dôvod vzdávať sa tak rýchlo....Určite veľa z vás má s tým veľký problém. Ja sama som s tým mala problém, ale stále sa snažím svojím študentom jazyk uľahčiť tým, že im pomáham nájsť tú najľahšiu formu na zapamätanie si. A práve preto som pre vás pripravila pár rád ako sa dajú naučiť slovíčka alebo poučky rýchlejšie, efektívnejšie a hádam aj zábavnejšie.

Na začiatok si musíš predstaviť, akoby si chcel stavať dom, u nás to bude náš "JAZYKOVÝ DOM". Začneš s tým, presne ako pri stavbe domu, že si najprv naplánuješ ako bude vyzerať, čiže si prejdeš, čo sa musíš naučiť a kam sa chceš dostať a potom to len začneš pomaly od základov dopĺňať do tvojho jazykového domčeka. Presne tak, ako pri stavbe domu, musíš stavať na dobrých základoch. Všetko ostatné budeš pomaly dopĺňať a dotvárať. Presne to si môžeš predstaviť aj pri jazyku - všetko tam bude navzájom súvisieť.

Výhodou je, že ak si budeš v mysli stavať takýto domček, tak sa ti bude aj lepšie učiť, lebo všetky veci ti do neho budú pekne zapadať, nájdeš medzi nimi súvislosti a budeš sa k ním môcť následne vracať.

Počúvaj sám seba

Sprav si prestávku na oddych pri učení iba vtedy, ak máš taký pocit, že ju naozaj potrebuješ. Ak máš pocit, že stále všetko vnímaš a stále sa sústredíš aj po hodine učenia, tak pokojne pokračuj. Ak máš naopak pocit, že strácaš koncentráciu po 20 minútach, tak si na kus oddýchni. Niekedy je efektívnejšie, keď sa učíš po menej v menších intervaloch, ako keď sa budeš učiť naraz niekoľko hodín a pritom budeš popri strácať koncentráciu na všetkom možnom dookola. Opýtaj sa úprimne sám seba, či si stále koncentrovaný a môžeš pokračovať v učení alebo sa cítiš z učenia vyčerpaný. Vtedy si radšej na 20 min oddýchni.

Vyhni sa rušivým elementom

Určite si to počul už veľa krát, a už som to aj ja tu v príspevkoch spomenula. Keď sa sústredíš na veci iné, ako na to načo máš, tak je to úplne zbytočné. Práve preto musíš vypnúť (odložiť) mobil, vypnúť sociálne siete, hudbu, proste odstrániť všetko rušivé. Ja musím ísť napríklad do izby, kde nemám mojich dvoch hravých psíkov :D.

Veľa z vás si povie, že to tak urobí ale aj tak potom určite pri učení pozrie niekoľko krát do mobilu. Pritom si neuvedomí to, že tým stráca čas, keď sa môže na učenie kvalitne sústrediť. Lebo niekedy aj to, že si povieš, že sa pozrieš len kúsok, spôsobí, že sa nato budeš pozerať nakoniec aj hodinu.

Toto si môžeš pozrieť cez tú malú prestávku, ktorú si môžeš spraviť. Ale urči si a dodržuj pravidlo, že naozaj tam stráviš len tých 20 min a nie viac.

Musíš dať preč všetko, čo by ťa mohlo vyrušovať. Učenie jazykov a aj tvoja pamäť potrebujú koncentrovanú myseľ.

Počítaj si položky

Toto je prvá z mnemotechnických pomôcok, nato aby si mohol postaviť svoj vlastný jazykový dom.

Ak sa potrebuješ naučiť zoznam slovíčok, tak spočítanie slovíčok, ktoré sa musíš naučiť, ti pomôže jednoduchšie zapamätať tvoj zoznam. Toto isté sa dá povedať aj o poučkách alebo hocičom inom, čo sa musíš naučiť.

Môžeš si to vyskúšať aj sám : skús sa naučiť, teda zapamätať si list, pár slovíčok po slovensky bez toho, aby si ich spočítal a potom druhý krát si ich spočítaj a môžeš si ich odratúvať. V prvom prípade sa budeš učiť len tak radom slovíčka ale zatiaľ čo v druhom si budeš pamätať presný počet a dokonca si možno zapamätáš aj poradie.

Rozdelenie na časti

Slovíčka alebo poučky, čo sa máš naučiť, si rozdeľ do niekoľkých častí podľa toho, čo sa potrebuješ naučiť.

Napríklad ak sa máš naučiť 15 slovíčok, tak si ich rozdeľ do 3 častí po 5 slovíčok. Lepšie sa budeš môcť sústrediť na menšie celky.

Teraz, kebyže si sa pozrel na tie slovíčka, tak budeš už teraz vedieť, že si ich mal rozdelené na 3 časti a tiež koľko slovíčok bude v ktorej časti. Čím viac si tie veci rozoberieš do detailov, tým lepšie im budeš rozumieť.

Sprav si asociácie.

Táto technika je veľmi úspešná a spojením s predchádzajúcimi dvoma, ak si más niečo zapamätať. Napríklad, tak ako sme už mali 15 slovíčok a ty si si zapamätal 14, ale jedno vôbec nevieš dostať do hlavy a ani za nič si ho nemôžeš zapamätať.

Môžeš si ho jednoducho zapamätať tým, že si povieš, že to slovíčko si proste nevieš zapamätať a ty si to stále spomenieš a spojíš s tým, že si ho nepamätáš. Keď si znova prečítaš slovíčka, pri tom nešťastnom si nahlas povedz, že "toto je to slovíčko, ktoré si nemôžem zapamätať" a mysli na to.

Ide tu o zapamätanie si kúsku informácie - toto je definitívne veľmi dobrá mnemotechnika skoro na všetko. Takto si môžeš v hlave vytvárať rôzne asociácie na všetko čo ťa obklopuje. Pri jazyku a slovíčkach je najlepšie, keď si to budeš dávať rovno do toho svojho domčeka a budeš si predstavovať s čím to asi tak súvisí.

Ak neviete, čo sú to asociácie, tak si to skúste ešte bližšie vyhľadať na nete. Veľmi dobrým príkladom sú aj myšlienkové mapy. Ale o tom viac inokedy.

Nezabúdaj na zábavu

A sme naspäť pri našich 15 slovíčkach. Zakrúžkuj si prvé písmena slov a skús si na iniciály prvého písmena tých slov vymyslieť nejaké jedno slovo (alebo vetu), ktoré by si si mohol zapamätať.

Potom si budeš pamätať na základe toho jedného slova všetky začiatočné písmená, čo ti pomôže si ich ešte rýchlejšie vybaviť.

Ak by sa ti náhodou začínalo niekoľko slov s rovnakým písmenom, môžeš si zapamätať druhé písmeno. Alebo si jednoducho tie slová môžeš zapamätať už len preto, lebo sú to slová, ktoré začínajú tým istým písmenom. To je tiež celkom dobrá asociácia.

Niekedy môžeš mať pri učení slovíčok naozaj čudné alebo zábavné slovíčka a tým pádom si ich môžeš pamätať jednoduchšie, lebo si môžeš pamätať, že " toto slovíčko si pamätám lebo patrilo medzi tie zábavné alebo čudné slovíčka, na ktorých som sa naposledy smial".

Už, ako si si mohol všimnúť, zmenili sme princíp učenia sa a pamätania si, aby to nebolo len technické pamätanie, ale aby si to mal aj jednoduchšie a zábavnejšie. Ja som ti skúsila napísať moju mnemotechniku, ale je veľa iných foriem, ktoré môžeš vyskúšať a ktoré budú fungovať u teba. S týmto sa budeš môcť jednoduchšie učiť nielen jazyk, ale aj iné potrebné veci.

Možno si o prvých dvoch technikách už počul a dokonca si ich použil. Ak nie tak to skús a ver mi, že sú naozaj účinné. Pomocou týchto pár rád môžeš skúsiť ako si efektívne a jednoducho zapamätáš dôležité veci..

Čo si myslíš o týchto radách? Už si ich niekedy skúšal alebo poznáš iné nápady, ktoré ti už pomohli pri zapamätaní si niečoho ? Ktoré pomôcky si používal ty osobne? 

Budem veľmi rada, keď mi napíšete v komentároch niektorú z vašich techník ako sa učíte a  ako si pamätáte veci. 

© 2017 Jazykovo. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky