Ako sa naučiť cudzí jazyk ZADARMO 

11.03.2018

Pre niekoho môže byť učenie sa jazyka finančné náročné hlavne kvôli drahým kurzom a jazykovým pobytom v zahraničí, ale my vám dáme pár nápadov ako sa učiť jazyk doma z vášho pohodlia a bez poplatkov, teda v podstate úplne zadarmo.

1.Youtube - tu si môžete nájsť niekoľko skvelých youtube kanálov, kde sa môžete učiť rôzne jazyky zadarmo, stačí si len vyťukať do vyhľadávača jazyk ( English, Deutsch ...), ktorý by ste sa chceli učiť a môžete si vybrať hneď niekoľko youtuberov. Alebo si môžete nájsť vašu obľúbenú pesničku v cudzom jazyku a venujte sa pochopeniu textu a významu ( mali by ste sa ale čisto venovať tomu textu a tej jednej pesničke a nie len počúvať pesničky popri robeniu niečoho iného).

2.Pustite si rádio alebo televíziu a počúvajte to v cudzom jazyku. Vyhľadajte si nejaké stanice pre danú krajinu aj na internete. Kľudne si môžete zapnúť aj titulky, ak by to bolo na vás veľmi rýchlo. Dobrý tip máte napr.:  www.euronews.net  alebo anglické BBC alebo potom nemecké Deutsche Welle.

3.Veľmi dôležitá pri učení jazyka je tiež aj výslovnosť, preto keď sa naučíte nejaké nové slovíčko, mali by ste si vypočuť jeho originálnu výslovnosť (dá sa to aj priamo na google) a potom by ste si to mali povedať nahlas. Je dobré, keď si slovíčka, s ktorými máte problém, nahráte do prehrávača (respektíve do mobilu). Potom si to vypočujte a budete si môcť porovnať vašu výslovnosť s originálom a uvidíte, kde robíte chybu. Tip na stránku s výslovnosťou: https://youglish.com

4.Pozrite si váš obľúbený seriál alebo film - pozrite si ho v origináli a popri si dajte titulky. Sústreďte sa na jazyk. Veľmi dobre je, ak ten film mate napozeraný vo vašom rodnom jazyku a tým pádom si budete lepšie pamäť frázy v cudzom jazyku. Ak ste zdatnejší, tak skúste film pozerať bez titulkov. Zapisujte si obľúbené frázy alebo len vety, ktoré vás zaujali.

5.Skúste si vo voľnom čase alebo hocikedy, keď nemáte čo robiť, prekladať veci, ktoré okolo seba vidíte, do cudzieho jazyka. Skúste sa akoby rozprávať sám so sebou, aby ste sa prestali báť rozprávať a zároveň sa vám to bude zdať prirodzené do budúcnosti. Pokúste sa myslieť v cudzom jazyku, potom neskôr možno začnete aj snívať v cudzom jazyku.

6. Ak si vediete denník alebo diár, tak si ho píšte v cudzom jazyku. Aj keď tam budete robiť chyby, to nevadí, hlavná vec je, že vám to pomôže pri rozvoji vašich jazykových znalostí. Ak radi varíte alebo pečiete, tak si vyhľadajte recepty v cudzom jazyku (pozrite si ale pre istotu ingrediencie v slovenskom jazyku, aby ste si náhodou nepridali niečo, čo ste nemali :D ).

7.Tiež je veľmi účinné, ak si budete písať nové slovíčka a nové frázy na papier alebo si rovno spravíte kartičky. Tieto kartičky si môžete zobrať so sebou všade kam pôjdete a tým pádom sa všade môžete učiť. Tiež sa môžete dobre naučiť slovíčka, ak si ich budete prepisovať, až pokým ich nebudete vedieť naspamäť.

8.Na internete si vyhľadajte rôzne stránky, kde sa dá učiť jazyk zadarmo. Napríklad : https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/ Dokonca aj u nás na stránke bude prvých pár úvodných hodín hádam už čoskoro na stiahnutie, zadarmo. Môžete si stiahnuť aj jazykové aplikácie do mobilu. Na toto je skvelá aplikácia Duolingo, Babbel, Memrise a iné.

9. Tiež nemusíte utrácať peniaze za drahé slovníky, lebo v dnešnej modernej dobe je jednoduché nájsť už na internete slovníky napríklad : https://dictionary.cambridge.org/ a dokonca už aj priamo ako aplikácie do vášho mobilu. 

10. Tiež sa dajú nájsť knižky tzv. ebooky zadarmo a to hlavne typické anglické knižky. Určite je dobré, keď si nájdete online chaty, kde môžete komunikovať so zahraničnými ľuďmi, ktorí sa tiež chcú naučiť nový jazyk. Dokonca si možno medzi nimi nájdete aj kamarátov. Dajte si len vyhľadať online chat pre daný jazyk do googla a vyhodí vám niekoľko stránok. Napríklad : https://www.hellolingo.com/

Teraz sa už nebudete môcť vyhovárať na to, že učenie sa jazyka je drahé a finančne náročné. S týmito radami nemusíte zaplatiť ani cent a určite sa na vás niečo nalepí. A hlavne nestrácajte elán do učenia, myslite nato, že každý je raz začiatočník a musí nejako začať.